Krótki opis działalności spółki
Bioceltix jest firmą tworzącą leki biologiczne w oparciu o mezenchymalne komórki macierzyste dla zwierząt towarzyszących – psy, koty, konie sportowe. Tego typy leki charakteryzują się m.in. ograniczoną ilość skutków ubocznych oraz dłuższym działaniem.
Zarząd obecnie rozmawia z partnerami branżowymi. Spółka liczy na umowę z dużym partnerem branżowy, który za wyłączność do sprzedaży przyszłego/przyszłych leków wypłaci milestony, royalties itp. oraz pokryje część kosztów developmentu.
W planach zespołu znajduję się przejście pełnej ścieżki rejestracyjnej w Europejskiej Agencji Leków (EMA) dla każdego leku.
Bioceltix posiada zaplecze produkcyjne w standardzie farmaceutycznym GMP, czyli takie jak w przypadku leków dla ludzi, uruchomione w październiku 2020. Jest to trzecią firmą na świecie, która uzyskała certyfikacje GMP w weterynarii w terapiach komórkowych. Leki poddawane testom bezpieczeństwa oraz badaniom klinicznym muszą być tworzone w takim samym standardzie jak produkt docelowy, czyli GMP. Na obecnych urządzeniach są w stanie produkować w przyszłości leki, wydajność to kilkadziesiąt tysięcy dawek rocznie. W trakcie realizacji jest budowa wytwórni. Nowa infrastruktura pozwoli zwiększyć moce produkcyjne kilkadziesiąt razy w porównaniu do obecnej skali działalności.
Zalety, szanse, atuty
- Tworzenie leków biologicznych z zakresu immunologii. To obecnie jedna z najbardziej zyskownych ścieżek, zarówno w medycynie jak i weterynarii, którą zauważyli wszyscy giganci farmaceutyczni.
- Doświadczony zespół z dogłębną wiedzą w zakresie naukowym jak i managerskim, wykazujących się bardzo dobrą znajomością branży
- Aktywnie kontrolowanie ryzyka m.in. korzystanie z doradztwa w Europejskiej Agencji Leków
- Posiadanie, jako trzecia firma na świecie certyfikacji GMP w weterynarii w terapiach komórkowych
- Aktywne rozmowy z partnerami branżowymi
- Pełna procedura badanego leku weterynaryjnego jest o wiele krótsza niż leku przeznaczonego dla ludzi, ponieważ faza bezpieczeństwa oraz kliniczna trwają razem max dwa lata i pochłaniają nieporównywalnie mniej środków
Wady, zagrożenia
- Potencjalny brak odpowiedniej ilości pieniędzy na dokończenie najważniejszych faz projektów.
- Możliwość zakończenia się niepowodzeniem danego projektu/lub projektów, wydłużenie czasu trwania projektów
- Ryzyko konkurencji
- Ryzyko utraty kluczowego personelu badawczego
- Ryzyko kolejnych emisji akcji