Artykuły

Trzeba przyznać, że śledzenie spółki DataWalk to z jedno z ciekawszych doświadczeń na polskiej giełdzie. Rozwój innowacyjnego produktu, wejście do największych światowych firm oraz jednostek rządowych w tym USA, rozbudzone nadzieje zarówno zarządu jak i inwestorów o budowie jednorożca technologicznego liczonego w USD i… no właśnie co się właściwie stało…

Tym artykułem chcielibyśmy rozpocząć nowy cykl, w którym będziemy opisywać ciekawe spółki, jakie w ostatnim czasie zwróciły naszą uwagę na polskim rynku. Spółką, którą wytypowaliśmy jako pierwszą jest Scanway, która w październiku br. zadebiutowała na NewConnect.

Jak każdy akcjonariusz wie, w Bioceltixie ostatnio dużo się dzieje. Wydarzenia były na tyle nośne, że zainteresowało się nimi nawet wiele osób, które nigdy akcji spółki nie posiadały.

Spółka od pewnego czasu komunikuje raczej niewielką ilość nowych zamówień, dlatego aż trzy nowe kontrakty w pół miesiąca są czymś niespotykanym. Dla przypomnienia DataWalk obecnie komunikuje tylko kontrakty od pewnej wielkości w górę lub takie, które są ważnymi referencjami, a nie wszystkie podpisane.

Kilka dni temu DataWalk opublikowała raport za pierwsze półrocze 2023 oraz przeprowadziła konferencję wynikową. Dość powiedzieć, że naszym zdaniem wyniki są zwyczajnie słabe, ale to chyba od kilku kwartałów nic nowego, jak sama spółka pisze „wypracowane wyniki nadal pozostają znacznie poniżej naszych oczekiwań”.

Wczoraj (12.07) spółka opublikowała komunikat informujący o uzyskaniu wstępnych wyników weterynaryjnego badania klinicznego dotyczącego potwierdzenia skuteczności i bezpieczeństwa produktu BCX-CM-J, przeznaczonego do leczenia zmian zwyrodnieniowych stawów u psów (osteoartrozy). Są one pozytywne.

Każda spółka wcześniej czy później powinna zacząć pokazywać przychody oraz, rzecz jasna, zyski to oczywistość, nad którą trudno dyskutować. Spółki działające w tradycyjnych branżach z niską barierą wejścia robią to zdecydowanie wcześniej (mowa tu o przychodach, bo z zyskami bywa różnie), spółki innowacyjne nie zawsze, a jeśli już to po określonym czasie.

Od czasu ostatniego komunikatu o nowym kontrakcie minęło ponad pół roku. Po Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu DataWalk znów zaczął o nich informować i to od razu o trzech.

26 czerwca SDS Optic poinformował o rozpoczęciu współpracy w konsorcjum z koncernem Philips oraz instytutem badawczo-rozwojowym CSEM z siedzibą w Szwajcarii. Będzie ona polegała na stworzeniu komercyjnego prototypu urządzenia detekcyjnego (analizatora) inPROBE – jest to część, do której przyłączana jest sonda.

Pod koniec marca rozpoczęliśmy obserwację spółki SDS Optic. Od tego czasu sporo się u nich wydarzyło. Teraz chcielibyśmy zebrać te wszystkie informacje oraz podsumować dotychczasową pracę spółki.