Inwestorskie spojrzenie na e-konferencję aptamerową, która odbyła się w dniu 15.10.2020r


Inwestorskie spojrzenie na e-konferencję aptamerową “Jak Pure Biologics buduje wartość w oparciu o technologie aptamerowe”, która odbyła się w dniu 15.10.2020r.

Z założenia konferencja ta była konferencją edukacyjną, jednak wydaje się oczywistością, że znajomość merytoryczna projektów i ich postępów w spółkach biotechnologicznych przekłada się na inwestorską ocenę prawdopodobieństwa sukcesu, dlatego też przedstawię kilka ważnych myśli z tej konferencji. Na początku prezes F.Jeleń pokazał dwa strategiczne obszary „dywizje” w których spółka działa – aptamery i przeciwciała w tym : trzy projekty lekowe oparte na przeciwciałach, jeden projekt lekowy oparty na aptamerach i dwie terapie pozaustrojowe oparte na aptamerach. Ta dwugodzinna konferencja została poświęcona wyłącznie aptamerom, czyli obszarowi który nie był dotąd zewnętrznie szeroko omawiany dla inwestorów. Przypomnę tylko, że aptamery to sztucznie wyprodukowane krótkie fragmenty, zbudowane z tego samego materiału co DNA. Przypominają one w bardzo wielu aspektach przeciwciała i mogą być zastosowane jako cząsteczki terapeutyczne i diagnostyczne.

W trakcie konferencji przedstawiono główne osoby odpowiedzialne za projekty aptamerowe w Pure Biologics wraz z konsultantami naukowymi prof. Bogusław Paradowskim, oraz prof. Konradem Rejdakiem, prof. Günterem Meyerem. Po niezbędnym krótkim wprowadzeniu tematu dr Przemysław Jurek, omówił obszary w jakich rozwijane są aptamerowe projekty PB tj. pozaustrojowe terapie z aktywnymi filtrami molekularnymi oraz celowane nośniki leku tzw. koniugaty Aptamer-Lek. Koniugaty nośnik-lek to kompleksy, które zawierają nośniki leków, z którymi lek jest wiązany. Wiązaniu leku z nośnikiem często towarzyszy zmiana jego dystrybucji poprzez zwiększeniu kumulacja w  tkance docelowej. Skutkuje to większym stężeniem leku w tkankach docelowych niż w przypadku podawania wolnego leku.

Spółka celuje w choroby rzadkie gdzie bariery rejestracyjne, procedowanie i prowadzenie badań jest łatwiejsze, wiec można je szybszej i prościej skomercjalizować. Terapie pozaustrojowe realizowane w spółce to PB002 (choroba Devica czy inaczej NMO) i PB005 (choroba miastenia). Ideą tych terapii jest stworzenie filtru wychwytującego z plazmy pacjenta określone białka patogenne, wywołujące daną chorobę. Taki filtr wystarczy potem włożyć do konkretnej maszyny przeznaczonej do aferezy (odseparowania z krwi patogennych czynników). Ta procedura medyczna i sprzęt znany i używany od wielu lat a więc „jedynym problemem” jest stworzenie specyficznego filtra a całą resztą – promocją, dystrybucją itp. zajmą się firmy, które produkują i dostarczą do szpitali takie maszyny. Ideą biznesową wobec tego jest  podpisanie umowy parteringowej z firmą dostarczającą taki sprzęt do szpitali. To czterech głównych światowych graczy, którzy równocześnie monopolizują też rynek tj. jak szpital kupuje od nich maszyn, to musi dalej kupować filtry. Podsumowując, ciekawe jest to, że istnieje gotowa infrastruktura do rozwijanych przez PB terapii pozaustrojowych na całym świecie.  Projekt PB002 przygotowuje się obecnie do badań przedklinicznych w I półroczu 2021r. Prof. Bogusław Paradowski konsultant naukowy, praktyk lekarz zajmujący się na co dzień chorobą Devica wystąpił w czasie konferencji, gdzie opowiedział o samej chorobie i o tym, co mógłby zrobić taki specyficzny filtr tworzony właśnie przez Pure Biologics. Co ciekawe obecne badania w projekcie PB002 (pomimo tego, że są one od strony formalnej na etapie przed badaniami na zwierzętach) prowadzone są już nie in-vitro czyli na komórkach czy  linach komórkowych, ale na konkretnym osoczu klinicznym pobranym od chorych na tą chorobę czyli można w praktyce sprawdzić, czy to działa czy też nie. I spółka jednoznacznie twierdzi, że filtr ten działa i wyłapuje białka patogenne, odpowiedzialne za tę chorobę. Ostatnio wyniki swoich badań przedstawili na jednej z największych konferencji aptamerowych w Oxfordzie.

Drugi projekt PB005 też opiera się na zasadzie aferezy, tj. stworzenia filtra, którego zadaniem jest wychwycenie specyficznego białka odpowiedzialnego za chorobę miastenię i włożenie go do maszyny do aferezy. Na konferencji Prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego opowiedział o tej chorobie a potem o pomyśle i badaniach Pure Biologics. Wg. Pana prof. „dają głęboka nadzieję…, wierzy głęboko, ze będzie to nowy kierunek” Sam projekt jest na wcześniejszym stopniu badań niż projekt PB002, jednak jak mówi kierownik projektu, wyniki są bardzo obiecujące. Trzeba też pamiętać, ze projekt PB002 „przeciera szlaki” a przy identycznej idei jak PB005 zespoły nabywają kompetencji, dlatego też każdy kolejny powinien być realizowany szybciej i sprawniej.

Na koniec omówiono projekt AptaMLN czyli projekt zastosowania aptamera jako nośnika leku nowotworowego. Tego rodzaju terapie celowane konugat z lekami (przeciwciało-lek) są już zarejestrowane na rynku a kilkaset jest w przedklinice oraz w badaniach klinicznych. Taki koniugat tworzy chociażby znana na polski rynku firma astra Zeneca. Projekt AptaMLN celuje w czerniaka, który zajmuje 5 miejsce wśród nowotworów na świecie- 300 tys. przypadków wobec szacowanych za 10 lat  dwukrotnie większej ilości.

Podsumowując – dla mnie osobiście, konferencja była bardzo ciekawa, ze względu na   przedstawione bardzo szczegółowo projekty aptamerowe i ich postępy. Niezwykle ważne było też potwierdzenie sensowności rozwijanych projektów przez spółkę poprzez profesorów medycyny, praktyków i uznanych autorytetów, którzy tymi chorobami zajmują się, na co dzień. Wielu specjalistów podkreśla, że aptamery mogą stać się „czarnym koniem” biotechnologii a przynajmniej rozwijać się bardziej dynamicznie niż przeciwciała, ze względu na swoje unikalne właściwości. Sto osobowy zespół Pure Biologics (z czego 40% z tytułem dr), wydaje się, że rozwinął i pogłębia kompetencje w tym zakresie.

Praktycznie dla inwestora – wydaje się, że z projektów aptamerowych  można by zrobić oddzielną firmę w Pure Biologics ale jeśli występują w firmie razem z projektami leków opartych na przeciwciałach to większa ich ilość stanowi większe prawdopodobieństwo sukcesu. Które z nich dojdzie/i czy dojdzie do etapu komercjalizacji czyli parteringu  to oczywiście się dopiero okaże, ale moim zdaniem inwestor powinien się posługiwać prawdopodobieństwem tego czy jest na to  szansa czy też nie. A na szacowanie tego prawdopodobieństwa wpływa przede wszystkim obserwacja postępu prac i ilość realizowanych projektów. To z jednej strony jest dość proste a z drugiej  wymaga określonej wiedzy, którą można zdybywać na takich konferencji jak ta. Zapowiedziano też za kilka tygodni podobną konferencję o przeciwciałach i postępie prac, dlatego też każdy inwestor zainteresowany inwestowaniem w biotechnologię powinien ją obejrzeć, ja na pewno też to zrobię.

Michał Wachowiak, Tomasz Wachowiak



Czytaj więcej: