Krótki opis działalności spółki
SDS Optic to spółka rozwijającą platformę technologiczną przeznaczoną do diagnostyki chorób nowotworowych, zakaźnych i grzybiczych w czasie rzeczywistym. Najbardziej zaawansowana aplikacja tej platformy służy detekcji tzw. biomarkera HER2-dodatniego oraz HER2-ujemnego raka piersi.
W ramach technologii inProbe rozwijana jest też równolegle mikrosonda markera chemokiny CCL5. Marker ten wskazuje na prawdopodobieństwo przerzutu u kobiet z rakiem piersi. Kolejną aplikacją rozwijaną w spółce jest mikrosonda identyfikującą herceptynę, lek stosowany w leczeniu raka piersi, a precyzyjniej substancję czynną tego leku, czyli trastuzumab. SDS Optic rozwija także urządzenie do wysokoprzepustowej diagnostyki wirusów (jednocześnie 96 próbek), w ramach spółki zależnej Fibiomed. Spółka ma w planach rozwijanie różnego rodzaju aplikacji sondy m.in. sondę będącą alternatywą dla biopsji prostaty czy sondy w chorobach oczu. Dzięki swojej międzynarodowej radzie naukowej składającej się z uznanych autorytetów, praktyków – w zamyśle spółki podejmowane decyzje w tym zakresie będą uwzględniały aktualny stan medycyny oraz zapotrzebowanie rynku.
Po szczegółowe opisy wszystkich tych technologii odsyłamy do naszego pierwszego artykułu opisującego tę spółkę.
Zalety, szanse, atuty
- Twórcy oraz zarząd o szerokim doświadczeniu naukowym, praktycznym oraz biznesowym zdobywanym na świecie. Jedna z twórców spółki dr Magdalena Staniszewska jest laureatką konkursu Innovation Radar Prize 2020 w kategorii Women-led innovation, nagrody corocznie przyznawanej przez Komisję Europejską.
- Spółka doceniona przez Komisję Europejską z przyznaną największa dotacją z Komisji Europejskiej, w historii polskich firm z sektora MŚP w ramach programu SME Instrument Horizon 2020, w wysokości niemal 4 mln EUR.
- Aktywna realizacja procesu certyfikacji wyrobu medycznego.
- Uruchomienie linii produkcyjnej w celu uzyskanie niezależności w skali półprzemysłowej. To jednocześnie wartość dodana w procesie komercjalizacji technologii, w tym podczas poszukiwania partnerów biznesowych, którzy bardzo często pytają o aspekty produkcji przemysłowej.
- Dobry IR spółki na polskim rynku, jednocześnie aktywna promocja spółki na targach oraz konferencjach branżowych na całym świecie.
- Rada naukowo-doradcza z uznanych w środowisku autorytetów. Celem rady jest określanie racjonalnych i strategicznych decyzji w zakresie przyszłych rozwijanych sond i urządzeń, które będą uwzględniały aktualny stan medycyny oraz zapotrzebowanie rynku.
- Umowa na doradztwo w procesie pozyskania partnera strategicznego urządzeń z Clairfield International.
- Brak konkurencji dla większości rozwijanych produktów spółki.
- Równowaga pomiędzy wysokimi kompetencjami naukowymi i biznesowymi.
Wady, zagrożenia
- Nowatorska technologia, która oficjalnie i ostatecznie zostanie potwierdzona dopiero po przejściu II części badania klinicznego (faza skuteczności).
- Platforma jest całkowitą nowością i rozmowy z potencjalnymi partnerami mogą się wydłużyć właśnie ze względu na konieczność wytłumaczenia zawiłości zastosowanej technologii.
- Przekonanie środowisko medycznego do swoich urządzeń.
- Potencjalne przeciąganie się badań.
- Potencjalne problemy z brakiem finansowania.