Uwagi po konferencji inwestorskiej Pure Biologics, która odbyła się w dniu 26.02.2020r


Zastrzeżenia :

Nie przedstawiam spółki od początku, ale same najważniejsze zagadnienia  po ostatniej konferencji spółki dla tych, którzy ją obserwują i się nią interesują. Zainteresowanych odsyłam do swojej całościowej analizy spółki z 10.2019 i update po raporcie z III kw z 11.2019, które opublikowałem wcześniej. Zaznaczam też, nie mam przygotowania z biotechnologii, więc mogą się zdarzyć przeinaczenia elementów naukowych, lecz idea jest inna- to tekst napisany przez inwestora dla inwestorów w celu lepszego zrozumienia specyfiki spółki, pracującej w bardzo trudnej dla laika branży jaką jest biotechnologia a co za tym idzie dokonania własnego podsumowania analitycznego.

1) Projekt lekowy Multibody PB001 – najbardziej zaawansowany projekt. N obecnym etapie  mają 5 przeciwciał, które wiążą pierwszy cel molekularny oraz drugi cel molekularny, a co ważniejsze wiążą dwa te cele jednocześnie. Kwestia stabilności – bardzo ważne jest stabilność przeciwciał  m.in. w różnych temperaturach, czasie itp. Jak w laboratorium uzyskuje się różne nawet najlepsze przeciwciała to bez stabilność za dużo to nie znaczy. Obecnie kończą panel stabilności dla tego projektu. Dotychczasowa analiza stabilności wychodzi pozytywnie. Stabilność przeciwciał bispecyficznych projektu multibody jest zbliżona do stabilności „tradycyjnych” przeciwciał monospecyficznych..

Pytałem o toksyczność – odpowiedź :  badania trwają ale póki co nie obserwują żadnych istotnych toksyczności w modelach komórkowych.

Przedklinka tj. badania przedklinicznekiedy mogłyby się zakończyć do tego projektu? –  przedklinika w zakresie  in vitro prawdopodobnie do końca roku. Potem wstępne  badania na zwierzętach + faza z dokumentacją GLP 1-1,5 roku. W standardowym modelu jest też badanie 0,5 roku na małpach (drugi gatunek zwierząt), jednak przy lekach biologicznych a w szczególności immunologicznych jeżeli wykażą naukowo, ze to bezcelowe (bo jest to inny system immunologiczny i nie osiągną żadnych wniosków z tych badań) to wtedy regulator może zwolnic z tej fazy badań i na to liczą. Czyli mowa jest o pełnym zakończeniu testów przedklinicznych min. 2 lata a prawdopodobne nawet 2,5 roku od dzisiaj czyli początek 2022 do połowy 2022 .

Gotowość do parteringu planują osiągnąć po 3,4 miesiącach rozpoczęciu testów na zwierzętach – czyli prawdopodobnie połowa 2021r . Gotowość oznacza, że mogą ale nie muszą zawrzeć umowy parteringowe  , bo im dalej zajdą w badaniach tym są większe pieniądze z upfrontu.

Pierwsze pieniądze  upfronty – połowa umów na rynku oscyluje w ok. ok. 30 mln usd. Takie umowy zawierane są we wczesnych fazach , zazwyczaj przedklinice w immuonkologii to standard.  W zależności od stopnia zaawansowania tej przedklniki, wartości są zupełnie różne- najmniejsze oczywiście na początku , największe na końcu.  Jeśli chodzi o  podaż tego rodzaju przeciwciał do parteringu to jest mniejsza niż popyt od strony partnerów tj. Bigfarmy. Na spotkaniu jako transakcje referencyjne pokazana została większość transakcji z małymi firmami (kilkadziesiąt osób) i dla niektórych z nich były to pierwsze umowy parteringowe.

2) Projekt lekowy PureActivator PB003 – drugi najbardziej zaawansowany projekt lekowy za Multibody

Założenie jest takie aby drugi projekt wchodził do przedklinki 0,5 roku po pierwszym, tak się te projekty zaczęły i tak są rozplanowane. Ważne jest też zdobywanie kompetencji – tj., to czego uczą się w projekcie Multibody mogą zastosować gdzie indziej. To są te same testy komórkowe, które zastosują w kolejnych projektach – czyli kolejne testy będą posuwać się szybciej,  to co zajęło w Multibody np. 6 m-cy, w kolejnych powinno zająć 5 miesięcy czy 4 m-ce. Wiele metod jest wspólna.

3) Projekt terapeutyczny PB002 AptaPheresist

Najważniejsza rzecz na dzisiaj to uzyskanie prototypu laboratoryjnego i koncepcji w laboratorium i to zostało zrobione. Co istotne , że zrobili to w osoczu, które nie jest łatwe, jest lepkie i trudne do pracy, na rzeczywistym materiale pobranych od ludzi chorych na Zespół Devica.

Prezentacja wyników – nie mogą tego zrobić, w najbliższych miesiącach wyniki muszą być przedstawione najpierw na konferencji naukowej, potem je udostępnią szeroko.  Ale udowodnienie samego mechanizmu  otwiera im drogę do szerszego podejścia samej aferezy jako celowanej w kolejnych wskazaniach.

Jakie pieniądze z projektów terapeutycznych- nie ma transakcji referencyjnych, ale upfront to raczej  kilka mln usd,.

Prawdopodobny czas parteringu – zakładają możliwość wcześniejszego rozglądania się za parterem (niż w projekcie Multibody), ten proces badań przedklinicznych jest bardziej uproszczony i tak naprawdę już pokazanie prototypu funkcjonalnego , bez badani na ludziach wystarczy aby poważnie rozmawiać o parteringu.

Michał Wachowiak, Tomasz Wachowiak



Czytaj więcej: