SDS Optic rozpoczyna prace nad komercyjną wersją detektora we współpracy z Philips’em oraz instytutem badawczo-rozwojowym CSEM


26 czerwca SDS Optic poinformował o rozpoczęciu współpracy w konsorcjum z koncernem Philips oraz instytutem badawczo-rozwojowym CSEM z siedzibą w Szwajcarii. Będzie ona polegała na stworzeniu komercyjnego prototypu urządzenia detekcyjnego (analizatora) inPROBE – jest to część, do której przyłączana jest sonda. W ramach założonych prac przeskalowany zostanie, z obecnego poziomu prototypu klinicznego do poziomu prototypu komercyjnego i przemysłowego, posiadany przez spółkę projekt analizatora.

Całość prac zostanie dofinansowana kwotą do 244,09 tys. EUR (ok. 1,1 mln zł) w ramach projektu MedPhab, współfinansowanego przez Komisję Europejską, co stanowi do 72% wartości projektu oszacowanego na łączną kwotę do 339,12 tys. EUR (ok. 1,5 mln zł). Oznacza to, że obciążenie finansowe dla samej spółki będzie niewielkie.

Warto zaznaczyć, że spółka zagwarantowała sobie pełne prawo do dysponowania wypracowanymi rozwiązaniami, co zapewnia jej swobodę działań w przyszłości.

Spółka znowu sięga po pieniądze europejskie, w sposób jaki to robi niewiele spółek w Polsce (przypomnijmy, że wcześniej była to największa dotacja z Komisji Europejskiej, jaka pozyskała spółka, w historii polskich firm z sektora MŚP w ramach programu SME Instrument Horizon 2020, w wysokości niemal 4 mln EUR). Jednak poza pieniędzmi tym razem zyskuje know-how uznanego giganta technologicznego jakim jest marka Philips. Tego typu działania, to oczywiście, przygotowania do komercjalizacji wypracowanej technologii. Urządzenia z udokumentowaną możliwością produkcji w większej skali jest bardziej atrakcyjne dla potencjalnego nabywcy. Dla przypomnienia, spółka już uruchomiła u siebie w siedzibie, pilotażową produkcję sond światłowodowych, więc podjęte działania są kolejnym krokiem w celu „uprzemysłowienia” urządzenia. Koncern Philips (jeden z partnerów w konsorcjum) ma bardzo duże doświadczenie w projektowaniu oraz produkcji urządzeń medycznych, jest to również bardzo rozpoznawalna marka na całym świecie. Wydaje się, że rozwiązania wypracowane we współpracy z podmiotem, którego nikomu nie trzeba przedstawiać, mają z automatu większą „ragę”. Z SDS Optic będzie współpracował konkretnie Philips Engineering Solutions.

Jak podaje spółka jest to „inżynieryjna dywizja koncernu Philips, której rolą jest wspieranie, rozwijanie oraz wdrażanie innowacji technologicznych do warunków produkcji pół-przemysłowej oraz procesów industrializacji. PES pracuje na rzecz zarówno wewnętrznych projektów firmy Philips jak również dla zewnętrznych klientów tworzących przełomowe zaawansowane technologie medyczne, z głównym naciskiem na projekty oparte o technologie półprzepwodnikowe, fotoniczne oraz mikro-urządzenia medyczne. PES pełni również rolę małoskalowego przemysłowego producenta kontraktowego urządzeń medycznych w oparciu o posiadane przez zleceniodawców dokumentacje techniczne, spełniając wszelkie wymagane normy medyczne oraz udostępniając swoje zasoby na potrzeby audytów oraz kontroli jakości z zakresu wymogów i regulacji EU-MDR oraz EU-IVDR.”

Michał Wachowiak, Tomasz Wachowiak



Czytaj więcej: