Moje najważniejsze zasady – psychologia w inwestowaniu cz. II
Nigdy nie oglądam notowań w czasie sesji, po co miałbym to robić ? To tylko emocje nic nie wnoszące do tematu. Podejmuje decyzję wyłącznie na podstawie wniosków z analizy fundamentalnej lub technicznej. Dzięki temu, moje spojrzenie jest bardziej profesjonalne i nie ma nic wspólnego z z emocjami pod wpływem zmieniających się cen. Ten czas mogę przeznaczyć na analizy, czy inne działania pozarynkowe , których niestety nie brakuje.
Nie zaglądam na platformy gdzie trzymam akcje , nie chce widzieć wartości rachunków – cel ten sam jak wyżej, patrząc na pieniądze (zysk lub stratę) generuję emocje które są w tym momencie zupełnie zbędne i nic nie wnoszą. Na platformę zaglądam wyłącznie wtedy gdy coś kupuję lub sprzedaję a decyzja wykonania tych działań zostaje podjęta na podstawie wniosków z przeprowadzonej analizy.
Jak wynika z badań praktycznie wszyscy profesjonalni inwestorzy noszą w sobie stres związany z wykonywanym zawodem, u amatorów oczywiście występuje to wielokrotnie mocniej. Stres , który powoduje mnóstwo negatywnych skutków – rozdrażnienie, bezsenność, choroby przewlekłe wraz z chorobami onkologicznymi co jest bezprzecznie udowodnione. Przyczyna stresu jest zawsze ta sama – pieniądze. Czyli logika wskazuje, ze jak przestaniesz dbać o pieniądze na rynku to przestaniesz się nosić w sobie stres i staniesz się lepszym inwestorem.
Dlaczego mocniej bolą straty- bo jesteśmy niesymetryczni, mocniej w nas to uderza niż emocje związane z zarabianiem. Mechanizm ten może być wykorzystywany przez wielkich (i pewnie systematycznie jest) aby wystraszyć, wyczyścić rynek i strząsnąć SL.
Bardzo ważnym elementem przy stratach jest “kotwica” – zapamiętujemy poziom akcji, do których one doszły a potem jak spadają to nas boli bo pamiętamy te poziomy. Dla inwestora “kotwicą” może być też cena zakupu. Na tym elemencie psychologii mogą opierać się się poziomu wsparcia i oporu- dla mnie najsilniejsze elementy analizy technicznej.
Cechy dobrego analityka (patrz inwestora) : duża wiedza ogólna otoczenia rynkowego a nie tylko znajomość tematu inwestycji, elastyczność, samokrytycyzm, zmiana pierwotnej analizy pod wpływem fundamentów, umiejętność przyznania się do błędu. Pokora, otwarty umysł, analityczne spojrzenie na cudze opinie.