Moje najważniejsze zasady – psychologia w inwestowaniu cz. II


Nigdy nie oglądam notowań w czasie sesji, po co miałbym to robić ? To tylko emocje nic nie wnoszące do tematu. Podejmuje decyzję wyłącznie na podstawie wniosków z analizy fundamentalnej lub technicznej. Dzięki temu, moje spojrzenie jest bardziej profesjonalne i nie ma nic wspólnego z z emocjami pod wpływem zmieniających się cen. Ten czas mogę przeznaczyć na analizy, czy inne działania pozarynkowe , których niestety nie brakuje.

Nie zaglądam na platformy gdzie trzymam akcje , nie chce widzieć wartości rachunków – cel ten sam jak wyżej, patrząc na pieniądze (zysk lub stratę) generuję emocje które są w tym momencie zupełnie zbędne i nic nie wnoszą. Na platformę zaglądam wyłącznie wtedy gdy coś kupuję lub sprzedaję a decyzja wykonania tych działań zostaje podjęta na podstawie wniosków z przeprowadzonej analizy.

Jak wynika z badań praktycznie wszyscy profesjonalni inwestorzy noszą w sobie stres związany z wykonywanym zawodem, u amatorów oczywiście występuje to wielokrotnie mocniej. Stres , który powoduje mnóstwo negatywnych skutków – rozdrażnienie, bezsenność, choroby przewlekłe wraz z chorobami onkologicznymi co jest bezprzecznie udowodnione. Przyczyna stresu jest zawsze ta sama – pieniądze. Czyli logika wskazuje, ze jak przestaniesz dbać o pieniądze na rynku to przestaniesz się nosić w sobie stres i staniesz się lepszym inwestorem.

Dlaczego mocniej bolą straty- bo jesteśmy niesymetryczni, mocniej w nas to uderza niż emocje związane z zarabianiem. Mechanizm ten może być wykorzystywany przez wielkich (i pewnie systematycznie jest) aby wystraszyć, wyczyścić rynek i strząsnąć SL.

Bardzo ważnym elementem przy stratach jest “kotwica” – zapamiętujemy poziom akcji, do których one doszły a potem jak spadają to nas boli bo pamiętamy te poziomy. Dla inwestora “kotwicą” może być też cena zakupu. Na tym elemencie psychologii mogą opierać się się poziomu wsparcia i oporu- dla mnie najsilniejsze elementy analizy technicznej.

Cechy dobrego analityka (patrz inwestora) : duża wiedza ogólna otoczenia rynkowego a nie tylko znajomość tematu inwestycji, elastyczność, samokrytycyzm, zmiana pierwotnej analizy pod wpływem fundamentów, umiejętność przyznania się do błędu.   Pokora, otwarty umysł, analityczne spojrzenie na cudze opinie.

Michał Wachowiak, Tomasz WachowiakCzytaj więcej: